Samokontrola piersi powinna być wykonywana przez kobiety od 20 roku życia aż do późnej starości. Badanie należy wykonywać co miesiąc, najlepiej tego samego dnia w tygodniu, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny wykonywać badanie w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca.Samobadanie piersi

Samokontrola piersi

W zdecydowanej większości przypadków guz piersi jest wykrywany przez same pacjentki, a nie przez lekarzy. Niestety najczęściej wtedy jest już w zaawansowanym stadium. Rozwiązaniem jest systematyczna samokontrola piersi, która umożliwia wcześniejsze wykrycie raka, kiedy istnieje jeszcze szansa całkowitego wyleczenia i zachowania piersi. Samokontrola piersi powinna być wykonywana przez kobiety od 20 rokużycia aż do późnej starości. Badanie należy wykonywać co miesiąc, najlepiej tego samego dnia w tygodniu, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny wykonywać badanie w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca.

 • Stań przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała i dokładnie obejrzyj piersi
 • Oprzyj dłonie mocno na biodrach zwracając uwagę na:

- zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, np. uniesienie ku górze,

- zmianę koloru skóry piersi lub brodawki (zabarwienie pomarańczowe),

- zmarszczenia skóry, zaczerwienienia, wciągnięcia,

- owrzodzenia brodawki sutkowej

 • następnie obejrzyj piersi z rękami uniesionymi ku górze
 • Prawą dłoń oprzyj o tył głowy, lewą dłonią badaj pierś prawą
 • Ściśnij brodawkę sutkową kciukiem i palcem wskazującym sprawdzając, czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
 • Badając pierś staraj się palce trzymać płasko, lekko naciskaj, zataczaj koła posuwając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wykonując ruchem spiralnym coraz węższe kręgi i kierującsię ku brodawce. W trakcie tego badania zwróć uwagę na ewentualne stwardnienia lub guzki, które spoistością różnią się od otoczenia
 • Następnie zbadaj pierś lewą według powyższego schematu.


  BADANIE PIERSI W POZYCJI LEŻĄCEJ

 • Połóż się na wznak, podpierając poduszką lewy bark. Lewą rękę podłóż pod głowę, a prawą dłonią badaj lewą pierś. Badając pierś staraj się palce trzymać płasko, lekko naciskaj, zataczaj koła posuwając się  zgodnie z ruchem wskazówek zegara wykonując ruchem spiralnym coraz węższe kręgi i kierując się ku brodawce. W trakcie tego badania zwróć uwagę na ewentualne stwardnienia lub guzki, które spoistością różnią się od otoczenia.
 • Następnie zbadaj prawą pierś według powyższego schematu.
 • Teraz w pozycji leżącej na wznak, ułóż lewą rękę wzdłuż ciała, a prawą dłonią zbadaj lewą pachę. Następnie wykonaj badanie pachy prawej w odwrotnym ułożeniu. Zwróć uwagę na występowanie  podejrzanych grudek (powiększonych węzłów chłonnych) w dole pachowym.