Zmiany występujące w piersiach dzielimy na:

Zmiany łagodne piersi

Jedną z łagodnych zmian są małe zgrubienia, które zmieniają swoją wielkość podczas cyklu miesiączkowego. Kobiety, które intensywnie się odchudzają, podczas samobadania mogą wyczuć w piersiach twarde guzki, które są efektem zwiększonej spoistości piersi, z wiązanej z utratą tłuszczu w piersiach. Bardzo szczupłe osoby mogą także wyczuć jako twarde guzki, połączenia stawowe, znajdującego się w środku klatki piersiowej, mostka z żebrami. U niektórych kobiet mogą występować pewne zgrubienia pomiędzy  brodawką a pachą lub bezpośrednio powyżej brodawki. Są to większe niż w innych częściach nagromadzenia tkanki gruczołowej. Okolice te częściej nabrzmiewają i stają się bardziej wrażliwe na dotyk w okresie poprzedzającym menstruację.

Twardsze miejsca  znaleźć można także w dolnej części piersi, poniżej brodawki. Badając brodawkę można pod nią wyczuć jakby puste miejsce, gdzie  przewody mleczne tworzą zatoki i zbliżają się do swego ujścia zewnętrznego. Stany zapalne bądź zabiegi chirurgiczne mogą  pozostawić w piersi zmiany bliznowate, które mogą być wyczuwalne podczas samobadania piersi jako guzki lub twarde krawędzie. Zmiany takie powstają także po biopsji.

Niepokojące zmiany piersi

Charakterystyczne zmiany, na które powinno zwracać się szczególną uwagę podczas badania piersi, to: bardziej niż dotychczas  widoczne przez skórę naczynia żylne, zmiany w kolorze lub strukturze skóry, zmiany wielkości lub kształtu jednej z piersi, dołki, zaciągnięcia lub owrzodzenia brodawki bądź skóry na piersi, a także zmiany kształtu lub zarysu brodawki, zmiany w wyglądzie brodawek, takie jak np. zaczerwienienia, strupki, wciągnięcia, łuszczenia naskórka, krwawienie lub wyciek wydzieliny z brodawek, obrzęk ramienia.